KLICTRAVEL.CZ > Růžová

Růžová - Českosaské Švýcarsko

   Obec Růžová leží 10 km od města Děčína, na hranici Národního parku České Švýcarsko, v centrální části Růžovské vrchoviny. Obec tvoří osada Kamenická Stráň, Nová ves, Hájenky a Růžová.
   Obec Růžová je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku, především k výstupu na nejvyšší vrchol oblasti Růžovský vrch (619 m n. m.), kde je od roku 1973 národní přírodní rezervace, rozkládající se na 184 ha. Růžák je čedičový kužel sopečného původu porostlý přirozenými smíšenými porosty a teplomilnou květenou.
   Součástí obce Růžová je osada Kamenická Stráň. Zde se nachází soubor památkově chráněných lidových staveb tzv. podstávkových domů. Z Kamenické Stráně vede cesta k Dolskému mlýnu, známému z pohádky Pyšná princezna.
Těsně nad obcí Růžová se zvedá do výše 402 m n. m. Pastevní vrch (Hutberg), odtud je jedinečný výhled na Česko-Saské Švýcarsko, Sněžník, Klíč, Zlatý vrch, Jedlovou, Růžák, Papststein, Lilienstein.


 
NOVINKAU Stehlíků  - Růžová

U Stehlíků

   V Českém Švýcarsku oddělená bystřinou Kamenicí od pohraničního hřebenu leží trojúhelníková Bynovecká plošina ohraničená třemi vrchy Bynoveckým (419 m), Růžovským (619 m) a Janovským (347 m) a na ní uprostřed úrodných polí obklopených... [ více ]